30 czerwca br. odbyła się w Warszawie ogólnopolska manifestacja Solidarności pod hasłem POLITYKA WASZA - BIEDA NASZA. Uczestniczyło w niej około 80 tys. osób - w tym przedstawiciele Organizacji Oddziałowej PT NSZZ "Solidarność" w Krakowie. >>>

Relacja Komisji Krajowej z manifestacji:
Delegacja "Solidarności"udała się do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W skład delegacji weszli przewodniczący KK Piotr Duda, zastępca przewodniczącego KK Jerzy Wielgus, przewodniczący regionów : gdańskiego Krzysztof Dośla, śląsko-dąbrowskiego Dominik Kolorz, mazowieckiego Andrzej Kropiwnicki.
 
- Po raz pierwszy zostaliśmy przyjęci przez samego pana premiera oraz ministra Boniego - powiedział Piotr Duda - Pan premier zaproponował utworzenie wspólnych zespołów, które zaczną pracować na niektórymi naszymi postulatami. To dobry znak. Nasza manifestacja nie pójdzie na marne.

Demonstracja powoli dobiega końca. Kolejne grupy związkowców docierają przed Kancelarię Szefa Rady Ministrów. Na scenie ustawionej pod kancelarią przemawiają szefowie branż i regionów.
- Miało być głośno i pokojowo. Tak było - podsumowuje przebieg demonstracji Piotr Duda - Jestem bardzo zadowolony. Pokazaliśmy w przeddzień  objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, że jest tu wiele nierozwiązanych problemów i my się na to nie zgadzamy.

Pełna treść petycji
            
Pan Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów

Panie Premierze
 
Kilkadziesiąt tysięcy członków Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" przybyło dziś do Warszawy, by zaprotestować przeciwko rosnącym cenom, coraz większej biedzie, wysokiemu bezrobociu. Przyjechaliśmy do stolicy, bo zgłaszane przez nas od wielu miesięcy postulaty i apele pozostają bez reakcji ze strony rządu. Dialog społeczny jest dziś w Polsce martwy i - co przykro przyznać - duża w tym zasługa Pana osobiście i kierowanego przez Pana rządu.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność' nigdy nie zgodzi się jednak na takie lekceważenie. W Statucie naszej organizacji priorytetowe są zadania związane z zabezpieczeniem praw pracowniczych, przeciwdziałaniem bezrobociu oraz ochroną interesów materialnych i socjalnych naszych członków. Ale Statut nakłada na nas również obowiązek podejmowania działań w duchu dialogu społecznego. Dlatego realizując to zadanie po raz kolejny przedstawiamy nasze postulaty.
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" oczekuje od rządu:
  • uniezależnienia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę od arbitralnych decyzji politycznych i wprowadzenie mechanizmu podwyższana minimalnego wynagrodzenia do wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w tempie zgodnym z tempem wzrostu gospodarczego,
  • czasowego obniżenia akcyzy na paliwa,
  • uruchomienia środków pozostających w dyspozycji Funduszu Pracy na aktywne formy walki z bezrobociem i wsparcie rynku pracy,
  • podwyższenia progów dochodowych uprawniających do korzystania ze świadczeń z pomocy socjalnej oraz podwyższenia wysokości tych świadczeń;
  • zablokowania wprowadzania pakietu klimatyczno-energetycznego w obecnym kształcie, a następnie renegocjacji jego zapisów,
  • prowadzenia aktywnej polityki prorodzinnej, w tym wprowadzenia stabilnych zasad zatrudniania ludzi młodych.
Domagamy się również otwartości i zaangażowania w rozwiązywanie problemów poszczególnych gałęzi gospodarki. Od wszystkich członków rządu oczekujemy pilnego podjęcia rzeczywistego dialogu z przedstawicielami branż i wypracowania sposobów rozwiązania problemów dotykających miliony pracowników służby zdrowia, oświaty, przemysłu, handlu, usług i innych dziedzin gospodarki.
Panie Premierze, chcemy wyraźnie zaznaczyć, że powyższe postulaty nie mają partykularnego charakteru. To nie jest katalog życzeń grupy związkowych działaczy, ale zbiór ważnych oczekiwań społecznych, które milionom Polakom pozwolą choć trochę łatwiej związać koniec z końcem. Dlatego apelujemy o potraktowanie ich z całą powagą, na jaką zasługują.

W imieniu
Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność"przewodniczący Piotr Duda

Dział Informacji KK