Podczas zebrania omówiono następujące zagadnienia:

1.Informacje z WZD SKPT NSZZ "Solidarność".
2.Proces podwyżkowy 2009.
3.Podsumowanie konsultacji Karty Równoważności.
4.Sytuacja w firmie Eltel Networks SA.
5.Spotkanie z Dyr. M. Rolnickim.
6.Sprawy bieżące.
7.Wolne wnioski.

At.1. Informacje z WZD SKPT NSZZ "Solidarność".

XXII Walne Zebranie SKPT NSZZ "Solidarność" odbyło się w dniu 3 czerwca 2009 r. w Warszawie. Wzięli w nim udział delegaci reprezentujący zakładowe organizacje związkowe działające w TP SA, TP EmiTel, TP DiTel, TP Edukacja i Wypoczynek. Poświęcone było ono podsumowaniu działalności związku za okres 2007 - 2008r.Rada SKPT organizowała min. spotkania z  francuskimi związkami CFTC. Członkowie rady zostali desygnowani do  Europejskiej Rady Zakładowej. Delegaci dyskutowali nad tematyką prowadzenia. szkoleń, promocji związku. Ponadto poruszono  tematy jednakowych uprawnień dla wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej TP porównywalnych z pracownikami TP S.A.Omówiono działanie rad pracowników oraz sposób podziału zysku TP SA. na dofinansowanie działalności socjalnej.

XXII WZD SKPT przyjęło następujące uchwały w sprawie:

- wysokości składek na rzecz SKPT,

- jednakowych uprawnień dla wszystkich pracowników Grupy Kapitałowej TP porównywalnych z pracownikami TP S.A.. Przyjęło także stanowiska w sprawie:

- poparcia działań Rady SKPT sprzeciwiających się nowelizacji Prawa Telekomunikacyjnego, które umożliwiłaby przeprowadzenie podziału funkcjonalnego TP, uczczenia 20 rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce.

At.2. Proces podwyżkowy 2009.

TP SA przeznacza w br. 3,5% uzgodnionego budżetu na wzrost płac zasadniczych. Tegoroczna pula środków na wzrost wynagrodzeń pozwoli zagwarantować podwyżki tylko dla niżej opłacanych a także wyróżniających się dobrymi wynikami pracowników. Podział środków zawsze budzi wiele kontrowersji, dlatego związek będzie śledził uważnie ich przebieg. Elementem wspierającym indywidualne decyzje menedżerów o przyznaniu podwyżki będą wyniki oceny rocznej pracownika (SKOR). Podobnie jak w roku ubiegłym główną metodą będzie matryca podwyżkowa. Podwyżki są zaplanowane w oparciu o zwaloryzowane z tą samą datą tabele stawek miesięcznego wynagrodzenia. Zwaloryzowane tabele będą stanowić punkt odniesienia dla przeprowadzanych w tym roku podwyżek wynagrodzeń. Podwyżkę otrzyma około 75% ogółu pracowników, Wszystkie podwyżki wchodzą w życie z dniem 1 czerwca br. Większość podwyżek zostanie naliczona wraz z pensją czerwcową, ale niektóre zostaną uwzględnione przy wypłacie lipcowej z wyrównaniem za miesiąc czerwiec. Aneksy do umów o pracę z informacjami o podwyżkach są w trakcie dystrybucji i powinny być dostarczone przez pracodawcę do połowy lipca br.

At.3. Podsumowanie konsultacji Karty Równoważności.

Z uwagi na działania Pani Anny Streżyńskiej, prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, która ma podjęć decyzję, o tzw. separacji funkcjonalnej TP, Telekomunikacja Polska przedstawiła swój projekt zawarty w Karcie Równoważności Dostępu.15 czerwca br, podczas spotkania podsumowującego konsultacje rynkowe projektu Karty, operatorzy oraz regulator zgłosili uwagi, które zostaną wzięte pod uwagę w dalszych pracach. TP zaproponowała powołanie wspólnych zespołów roboczych, które do 10.08.2009r dopracują rozwiązania zawarte w Karcie. Nową wersję dokumentu TP przygotuje do 1 września. TP deklaruje, że zrobi wszystko aby rozwiązania zawarte w Karcie nie budziły wątpliwości regulatora czy partnerów rynkowych i aby dokument ten był solidną i akceptowalną podstawą współpracy międzyoperatorskiej. Karta zawiera propozycje rozwiązań mających na celu zwiększenie przejrzystości w relacjach z operatorami alternatywnymi i wyeliminowanie wszelkich potencjalnych przesłanek dyskryminacji pozacenowej. Karta proponuje m.in. dostępne dla rynku zasady weryfikacji jakości usług hurtowych i detalicznych TP. Wydanie ogromnych środków na podział TP w sytuacji, gdy skutki decyzji regulacyjnych oraz kryzysu gospodarczego wymuszają wręcz na operatorach ograniczenia wydatków i inwestycji, nie jest dobrym sposobem na pobudzenie koniunktury na rynku. Karta proponuje rozwiązać zdiagnozowane przez regulatora problemy znacznie taniej i szybciej. Związki zawodowe działające w TP SA są przeciwne podziałowi TP i wspierają zarząd TP w sporze z UKE. Podział TP naszym zdaniem spowodował by znaczne pogorszenie sytuacji pracowników.

At.4. Sytuacja w firmie Eltel Networks SA.

18 czerwca 2009r odbyło się spotkanie  przedstawicieli związków zawodowych z prezesem Eltel Networks SA Panem Przemysławem Fabisiem.Reprezentantem KO NSZZ "Solidarność" PT w Krakowie był Bogdan Dymanus. W trakcie spotkania omówiono sytuację społecznej inspekcji pracy w Eltel Networks SA. Pracodawca przedstawił kilka uwag w tej sprawie, dotyczących głównie samej procedury wyborczej. Uczestnicy spotkania przedstawili swoje racje i nastąpiło zbliżenie stanowisk. W temacie podwyżek dla pracowników niewiele się zmieniło od stanowiska prezesa Eltel Networks przesłanego do KM MOZ NSZZ "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji z 10 kwietnia 2009r. W dalszym ciągu pracodawca podtrzymuje swoje zdanie, że trudna sytuacja ekonomiczna firmy Eltel nie wyklucza możliwości wzrostu wynagrodzeń w 2009r. O wysokości zwiększenia zasadniczego pracowników według niego decyduje bezpośredni przełożony, co w przypadku serwisanta oznacza kierownika Grupy Technicznej. Nie muszę dodawać, że kierownicy w obecnej sytuacji nie mają środków na podwyżki. Nasza Komisja będzie prowadziła rozmowy z Dyrektorami Strefy Krakowskiej w tej sprawie.

At.5. Spotkanie z Dyr. M. Rolnickim.

Dyrektor Mariusz Rolnicki odpowiadał na pytania dotyczące procesu podwyżkowego w Regionie Wschodnim HR. Poinformował, że w naszym regionie naliczenia podwyżek są obecnie realizowane dla ponad 63% pracowników z około 4 tysięcy uprawnionych osób  tj. dla ponad 2500. Wypłata wynagrodzeń z naliczonymi już podwyżkami będzie na koncie pracowników już 26 czerwca 2009r. Zdaniem dyrektora, odwołanie od wysokości podwyżki, lub jej braku może pracownik zgłosić tylko wówczas, kiedy jest to niezgodne z "matrycą podwyżkową". Dyrektor odniósł się także do pytań w sprawie likwidacji Salonu Sprzedaży TP przy ulicy Królewskiej w Krakowie. Z siedmiu zatrudnionych tam pracowników tylko część otrzymała ofertę pracy w innych salonach. Zdaniem związku, wszyscy pracownicy powinni mieć możliwość dalszej pracy w innych salonach sprzedaży TP. Na pytanie dotyczące odejść z firmy dyrektor odpowiedział, że do chwili obecnej z Regionu Wschodniego HR odeszło na warunkach odejść ?dobrowolnych? około 220 osób. Tylko 3 osoby nie otrzymały zgody na odejście. Dyrektor odpowiedział także na pytanie dotyczące błędnych wydruków pasków z wynagrodzeniami za maj 2009r. Były one nieczytelne oraz zdarzały się w nich pomyłki.Wynikało to ze zmiany systemu przyjętego do ich sporządzenia.Członkowie Związku domagali się, aby pracodawca powtórzył wydruk pasków za miesiąc maj.

At.6. Sprawy bieżące.

Została zgłoszona uwaga, żeby członkowie związku mogli szerzej uczestniczyć w szkoleniach ogólnozwiązkowych. Przewodniczący zobowiązał się do przedstawienia oferty takich szkoleń. Została także zgłoszona uwaga o zorganizowanie wycieczki dla członków związku do Pragi. Taka oferta zorganizowania wycieczki zostanie przedstawiona.

Przewodniczący KO
Stefan Kopeć