Podczas zebrania omówiono następujące zagadnienia:  

1.       Informacje na temat projektów zmian w PSiPU, P TOK POP, Konsolidacja Centrów Płacowych.
2.       Informacja na temat uzgodnienia płacowego w TP.
3.       Informacja na temat rozmów z Dyrektorem Regionu Eltel Networks SA w Krakowie.
4.       Szkolenie Grupowych SIP, 2 tura.
5.       Sprawy bieżące.
6.       Wolne wnioski.

At.1. Informacje na temat projektów zmian w PSiPU, P TOK POP, Konsolidacja Centrów Płacowych. 
Pracodawca poinformował w dniach 9 i 10 lutego 2009r Radę Pracowników o projektach:
"Program Optymalizacji Utrzymania",
- zmiany w Pionie TOK w 2009 roku,
- zmiany w Pionie Obsługi Posprzedażowej GTP,
- "Konsolidacja Centrów Płacowych i Integracja Obsługi Spółek GTP".

Ogólnym celem Programu Optymalizacji Utrzymania PSiPU jest min.dopasowanie wewnętrznych standardów, procesów i narzędzi pomiędzy TP a PTK oraz ustalenie wspólnych celów dla pracowników TP i PTK. Ograniczenie zatrudnienia Pracodawca planuje osiągnąć w zarządzaniu technologiami, interwencjach technicznych oraz zasobach sieciowych. Rada Pracowników negatywnie oceniła projekt "Program Optymalizacji Utrzymania".

 

W Pionie TOK pracodawca planuje optymalizację zatrudnienia w ramach  funkcji Automat TP wynikającą z nowego modelu operacyjnego AT, w CKU, w fukcji Dysponent Usługowy, Dysponent Uszkodzeniowy, Funkcji Rozwój  I Gospodarka Zasobami ,Inwestycjach, współpracy  z P.T. oraz dostosowanie struktury organizacyjnej do wdrożonych zmian.

 

W Pionie Obsługi Posprzedażowej GTP planuje optymalizację procesów i narzędzi obsługowych w Obsłudze Klienta Indywidualnego, Obsłudze Klienta Biznesowego,  B2P.

 

Rada Pracowników zaproponowała ponowne przeanalizowanie projektów po uzyskaniu informacji o odejściach dobrowolnych pod kątem zmniejszenia skali redukcji zatrudnienia oraz  rozłożenie projektów w czasie, poczynając od tych niezbędnych i nie rodzących skutków w zatrudnieniu. Projekt "Konsolidacja Centrów Płacowych i Integracja Obsługi Spółek GTP"  zakłada budowę jednego Centrum Administracji Płacowej w Tychach oraz uruchomienie usługi w systemie SAP a w 2010 zakończenie pełnego procesu integracji obsługi w ramach spółek GTP. Rada wyraziła poważne wątpliwości co do optymizmu związanego z bezproblemowym wdrożeniem aplikacji SAP, oraz wolą alokacji pracowników do nowej lokalizacji z Poznania i Warszawy.  

 

At.2. Informacja na temat uzgodnienia płacowego w TP.
W dniu 19.02.2009 r. odbyły się w Warszawie negocjacje płacowe pracodawcy Telekomunikacja Polska z siedzibą w Warszawie z zakładowymi organizacjami związkowymi. Pomimo rosnącej presji otoczenia zewnętrznego oraz negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego, związki zawodowe uzgodniły z pracodawcą wzrost wynagrodzeń w 2009 r. na poziomie 3,5%. Wspólne stanowisko w tej sprawie przedstawiły dwie największe organizacje związkowe MOZ NSZZ "Solidarność" i OZZ PT, wskazując na wzrost kosztów utrzymania oraz rosnące obciążenie pracowników wynikające ze zmniejszenia zatrudnienia.

 

W ramach wynegocjowanych środków uzgodniono indeksację widełek wynagrodzeń w tabelach stawek miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 4,2%. Pozwoli to na automatyczny wzrost wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie zasadnicze jest niższe niż 70%  minimalnego wynagrodzenia w danej klasie. Pracodawca podtrzymał stanowisko zgodnie z którym przy indywidualnych podwyżkach będzie brana pod uwagę ocena SKOR. Uwzględniać ona będzie, zgodnie z sugestią NSZZ "Solidarność", wyniki osiągane przez pracowników w ciągu całego roku. Wzrost wynagrodzeń nastąpi od 1 czerwca 2009r. Minimalna kwota podwyżki wyniesie 100 zł. W trakcie dyskusji, jaka wywiązała się przy tej okazji wynika, że podwyżki otrzymają tylko wyjątkowo "wybitni" pracownicy ocenieni w SKOR na C+, B i A. Wynik SKOR C+ pozwala dostać podwyżkę tylko pracownikom w najniższej klasie tj.70 -90CR, których jest niewielu, a otrzymanie wyniku SKOR B i A jest prawie niemożliwe. 

 

At.3. Informacja na temat rozmów z Dyrektorem Regionu Eltel Networks SA w Krakowie. 
W dniu 19 lutego 2009r odbyło się spotkanie dyrekcji strefy krakowskiej Eltel Networks SA z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" Pracownikow Telekomunikacji w Krakowie.

 

Stronę Pracodawcy reprezentowali:Eugeniusz Depczyński - Dyr. Regionu Eltel Networks SAPaweł Ptaszyński - Dyr. Strefy Kraków Północ Eltel Networks SA Sebastan Czak - BHP Eltel Networks SA.

 

Stronę związkową reprezentował :Stefan Kopeć - przewodniczący KO NSZZ "Solidarność" PT w Krakowie

Bogdan Dymanus - Oddziałowy Społeczny Inspektor Pracy Eltel Networks SA.

 

W trakcie spotkania zostały omówione sprawy związane z działalnością społecznej inspekcji pracy w strefie krakowskiej Eltel Networks SA. Pracodawca zobowiązał się załozyć książkę uwag  SIP i umiejscowić ją w siedzibie strefy Eltel przy ul. Zielińskiej 3 w Krakowie. Bogdan Dymanus _ Oddziałowy SIP w Eltel zobowiązał się przypisać pracę grupowych SIP do poszczególnych grup technicznych. Dyr. E.Depczyński poinformował o tym, że Eltel Networks SA otrzymał umowę na dalszą obsługę strefy. Gorzej przedstawia się sprawa w temacie inwestycji. Padło też pytanie B.Dymanusa o zapewnienie pracy dla osób zajmujących się wcześniej pracą dyspozytorów, z racji przejęcia tej funkcji przez Poznań. Padła odpowiedź, że do konca roku nie powinno być żadnych zmian, ale nasze obawy w tym temacie są duże. Planowane jest spotkanie z prezesem Eltel Networks SA Panem Przemysławem Fabisiem, gdzie będą poruszane również te tematy. 

 

At.4. Szkolenie Grupowych SIP, 2 tura. 

24 lutego 2009r zostało przeprowadzone szkolenie Grupowych Społecznych Inspektorów Pracy, w którym uczestniczyło 30 pracownikow. Dla pozostałych osób, które nie mogły z różnych względów uczestniczyć w tym szkoleniu zostanie zorganizowane szkolenie SIP w dniu 20 marca 2009r w god. 9.00 - 13.00. Szkolenie odbedzie się w Krakowie przy ul. Kapelanka 4.

 

Cel szkolenia: przygotowanie społecznych inspektorów pracy do pełnienia funkcji i zadań wynikających z ustawy o społecznej inspekcji pracy.  

Zakres tematyczny:

- zadania i uprawnienia społecznego inspektora pracy,

- metodyka kontroli zagadnień ochrony pracy,

- udział w postępowaniu ustalającym okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy,

- ochrona prawna społecznego inspektora pracy. 

 

Przewodniczący  KO
Stefan Kopeć