Drukuj

Podczas zebrania Komisji Oddziałowej NSZZ "Solidarność" Pracowników Telekomunikacji w Krakowie w dniu 23 kwietnia 2013r. omówiono następujące zagadnienia:

1. Informacja po spotkaniu OMPT NSZZ "Solidarność".
2. Uchwała KK NSZZ "Solidarność"  Nr 2/2013  w sprawie działań Związku wobec polityki rządu.
3. Wybory SIP w Eltel.
4. Obchody święta 3 maja.
5. XXIV Pielgrzymka P.T. na Jasną Górę - informacja.
6. Informacja na temat wycieczki: MARIAZELL - JEZIORO BODEŃSKI - MONACHIUM - SALZBURG.
7. Informacja nt. WZD SR.
8. Spotkanie z Dyr. Rolnickim.
9. Sprawy bieżące.
10. Wolne wnioski.

At. 1. Informacja po spotkaniu OMPT NSZZ "Solidarność".

Spotkanie OMPT NSZZ "Solidarność", które odbyło się  9 kwietnia 2013r w Warszawie omawiało bieżącą sytuację panującą w firmach Grupy TP. Jako bardzo istotną sprawę uznano zaprezentowany Radzie Pracowników TP projekt połączenia Pionu Sieci i Pionu TOK TP SA. Realizacja tego projektu planowana jest we wrześniu br. W efekcie tych działań powstanie nowa struktura licząca około 6 tys. pracowników. Według zapowiedzi, w br. nie będzie zwolnień wśród szeregowych pracowników tych pionów. Możliwe będą niewielkie redukcje kadry kierowniczej. Redukcje zatrudnienia w tych strukturach mogą pojawić się w przyszłym roku.

At. 2. Uchwała KK NSZZ "Solidarność" Nr 2/2013  w sprawie działań Związku wobec polityki Rządu.

19 marca 2013r Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" obradująca w Bielsku Białej podjęła uchwałę Nr 2/2013  w sprawie działań Związku wobec polityki Rządu. KK oczekuje od koalicji rządzącej wycofania szkodliwych dla pracowników projektów nowelizacji Kodeksu Pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy oraz realizacji 6 zgłoszonych postulatów.

23.04.2013r Sztab protestacyjny NSZZ "Solidarność" zakończył obrady. Dyskusja dotyczyła m.in. protestu przeciwko rządowym zmianom w prawie pracy. Zgodnie z wcześniejszą decyzją Komisji Krajowej, która odbyła się w końcu marca w Bielsku-Białej, do premiera Donalda Tuska zostało skierowane żądanie wycofania się z planów wprowadzenia w kodeksie pracy 12-miesięcznego okresu rozliczeniowego oraz elastycznych form czasu pracy, a także skierowaniu 6 postulatów, dając czas na reakcję do 17 kwietnia. Ponieważ rząd nie spełnił żądań związku, sztab protestacyjny po długiej i ożywionej dyskusji podjął decyzje o przeprowadzeniu na szczeblu zakładów sondażowego referendum strajkowego do końca czerwca. Kulminacja protestu przypadnie na wrzesień br.

At. 3. Wybory SIP w Eltel.

Ponieważ w br. upływa kadencja społecznej inspekcji pracy w firmie Eltel Networks Sp. z o.o. odbędą się w I połowie br. wybory do SIP. Komisje Oddziałowe zgłosiły już swoich kandydatów do Komisji Wyborczej SIP w Eltel Networks. Z KO w Krakowie w Komisji Wyborczej będzie pracował przewodniczący KO.

At. 4. Obchody święta 3 maja w Krakowi 2013r.

W związku ze zbliżającą się 222 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja na krakowskich Plantach na wysokości Pałacu Sztuki zaprezentowana zostanie okolicznościowa wystawa przygotowana przez Małopolski Urząd Wojewódzki. Uroczyste nabożeństwo w intencji ojczyzny odbędzie się 3 maja w Kościele Katedralnym na Wzgórzu Wawelskim o godz. 10.00. Święto 3 Maja odbędzie się bez pochodu. Nie chciał go wojewoda. Rezygnacja ze zorganizowania w Krakowie tradycyjnego patriotycznego marszu w święto Konstytucji 3 Maja spowodowała, że w środowiskach niepodległościowych zawrzało. Środowiska niepodległościowe są oburzone po tym, jak w tym roku zrezygnowano z tradycyjnego marszu patriotycznego w święto Konstytucji 3 maja w Krakowie . Decyzję w sprawie braku uroczystości podjął były szef MSWiA, były szef komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, obecny wojewoda małopolski Jerzy Miller. Polityk zdecydował, że w bieżącym roku nie odbędą się uroczystości pod krzyżem katyńskim, nie będzie przemarszu pod Grób Nieznanego Żołnierza z Wawelu ani tradycyjnych przemówień na placu Jana Matejki. W tym roku 3 maja zaplanowano piknik na Błoniach oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja. Zdaniem części środowisk niepodległościowych, decyzja Millera spowoduje podziały polityczne.

At. 5. XXIV Pielgrzymka P.T. na Jasną Górę - informacja.

Jak co roku odbędzie się do Częstochowy pielgrzymka pracowników telekomunikacji. Wyjazd pielgrzymów z Krakowa nastąpi 18 maja 2013r godz. 7.30 ? przyjazd do Krakowa godz. 20.00. Wyjazd z Nowego Sącza 18 maja 2013r godz. 05.45 ? przyjazd do Nowego Sącza godz.22.00. Zainteresowanych prosimy o wypełnienie Karty zgłoszeniowej i odesłanie jej w formie elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 28 kwietnia 2013 r. do godziny 24.00.

W Częstochowie o godz. 13.00 - zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w Bazylice pod wezwaniem Krzyża Świętego i Narodzenia Matki Boskiej.

At.6. Informacja na temat wycieczki: MARIAZELL - JEZIORO BODEŃSKI - MONACHIUM - SALZBURG.

Z uwagi na fakt, że nie udało nam się zebrać wymaganej ilości członków Solidarności na wycieczkę "MARIAZELL - JEZIORO BODEŃSKI - MONACHIUM - SALZBURG" organizowanej terminie 29.05-02.06.2013r oraz wyższy koszt od zakładanego(dla 35-40 osób - cena 779 PLN) KO  jest zmuszona z rezygnacji z tej imprezy. KO przedstawi propozycję dwudniowej wycieczki w terminie połowa czerwca lub połowa września br. np.: Morawy lub inny kierunek. Koszt dla Członka Związku nie przekroczy 100 zł., aby wzięła w niej udział możliwie duża liczba Członków KO, by była to faktycznie impreza integracyjna.

At.7. Informacja nt. WZD SR.

Zarząd Regionu Małopolska ma sprawdzić, czy dokumenty jakie posiada, pozwolą na zgodne ze statutem prowadzić działalność Sekcji Regionalnej w Krakowie. SKPT w piśmie skierowanym 18 kwietnia 2013 r. do Zarządu Regionu Małopolska stwierdza, że nie przewiduje funkcjonowania w swoich strukturach sekcji regionalnych.

At.8. Spotkanie z Dyr. Rolnickim.


Dyrektor Rolnicki odpowiadał na zadawane pytania o bieżącą sytuację w TP i OCS. Stwierdził, że jest jeszcze za wcześnie, żeby mógł potwierdzić informację o połączeniu Pionu Sieci oraz Pionu TOK w TP. Potwierdził, że w połowie maja br. odbędzie się spotkanie prezesa Wituckiego z pracownikami, gdzie min. prezes będzie poruszał tematy związane ze strategią TP na lata 2013 ? 2016.

At.9. Sprawy bieżące.

Pojawił się kolejny operator wirtualny na rynku "Nju". Nju mobile to sieć należąca do PTK Centertel, czyli do Orange. Przygotowano ofertę dla klientów usług przedpłaconych - prepaidów oraz dla klientów zdecydowanych na abonament. Nju mobile reklamuje się hasłem "zawsze te same stawki do wszystkich sieci w ofertach z rachunkiem i na kartę", oferta zwraca uwagę dogodnymi stawkami za połączenia i dostęp do sieci. Do tego, nie ma wielomiesięcznej umowy, a abonent który uzna, że nie odpowiada mu oferta może rozwiązać umowę w 30 dni.

11 kwietnia br. odbyło się Walne zgromadzenie akcjonariuszy TP SA. Walne uchwaliło ściętą o 2/3 dywidendę w wysokości 50 gr/akcję. W trakcie walnego pojawiły się pytania od byłego pracownika i Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych do prezesa Wituckiego i Zarządu TP, oraz głosy przeciwko skwitowaniu dla zarządu.  

26 kwietnia br. w Kościele Parafialnym na osiedlu Szklane Domy w Krakowie  Nowej Hucie odbyły się obchody XXV rocznicy Strajku Kwietniowo - Majowego w ówczesnej Hucie im. Lenina. Strajk ten, był początkiem Wiosny w Solidarności w 1988r. Konsekwencją wystąpień i strajków robotników w II połowie 1988r i początku 1989r był okrągły stół i pierwsze wolne wybory w powojennej Polsce.

Stefan Kopeć
Przewodniczący KO