Ogłoszenia

usecrypt usecrypt messenger

Biznesowe rozdwojenie jaźni

logo ompt Bodźcem do podzielenia się przemyśleniami są opinie pracowników firm i artykuł -  Świat biznesu musi skończyć z religią zysków za wszelką cenę. To najwyższy czas na lepszy kapitalizm.

Z pewnym rozczarowaniem obserwujemy rozdwojenie jaźni w firmach kierujących się społeczną odpowiedzialnością biznesu, oficjalnie zaangażowanych w pomoc osobom potrzebującym, wspierającym działalność charytatywną czy poruszającym kwestie równouprawnienia w zatrudnieniu itp.

Piękne hasła i programy nie powstrzymują jednak takich firm od współczesnych form wyzysku w majestacie prawa.

Otóż firmom szczycącym się wprowadzanym rozwiązaniom, korzystnym dla własnych pracowników jakoś dziwnie nie przeszkadza fakt, że współpracują z firmami, które płacą swoim pracownikom mniej niż gdyby byli zatrudnieni w firmie korzystającej docelowo z ich pracy.

Najlepiej widać to na przykładzie szeroko wykorzystywanego outsourcingu, z którego korzystają. Prawnie dopuszczalny. Jednak nadmiernie wykorzystywany rodzi poczucie niesprawiedliwości.

Dochodzi do sytuacji, że pracownicy są przekazywani wraz z zadaniami do nowego pracodawcy tracąc na wynagrodzeniu i dotychczasowe świadczenia jak chociażby socjalne a umowy najczęściej mają na czas określony. I tak pracują po kilka czy kilkanaście lat wykonując nierzadko zadania dla dotychczasowego pracodawcy. A nowy pracodawca nie kwapi się aby zaproponować im umowy na czas nieokreślony.

Dotychczasowi pracodawcy nie widzą problemu bo nie są już ich pracownikami. W końcu pozbyli się ich aby zaoszczędzić. Nie potrzebują pracowników tylko roboczogodzin dla wykonywanych zadań. A ilu to pracownikami zostaje wykonane i za jak małe pieniądze nie stanowi widać problemu.

Nie trzeba dodawać, że rozgoryczenie i poczucie niesprawiedliwości ze strony pracowników jest coraz większe.

Czy oprócz głoszonych haseł o społecznej odpowiedzialności biznesu i osiąganego zysku za taką cenę można w dalszym ciągu twierdzić, że firma działa etycznie ?

Świat biznesu musi skończyć z religią zysków za wszelką cenę. To najwyższy czas na lepszy kapitalizm

Telefony

Telefon: 
17 - 852 01 99

Faks:
17 - 853 56 08

E-mail:
km@solidarnosc.org.pl

Adres

Siedziba i adres do korespondencji:
OMPT NSZZ "Solidarność" OO w Rzeszowie
ul. Moniuszki 1 pok. 2A
35-015 Rzeszów

Konto

Numer konta bankowego:
08 1240 1792 1111 0010 0819 5882