Zakończyły się negocjacje ws. zwolnień i podwyżek w Orange

19 października zakończyły się bardzo trudne negocjacje podwyżek wynagrodzeń w Orange Polska SA na 2023 rok. Mimo że ustalenia końcowe nie satysfakcjonują nas w pełni, uznaliśmy, że udało się osiągnąć znaczną część z zakładanych przez nas celów - które wejdą w życie od 1 stycznia 2023 r.

  • wzrost minimalnego wynagrodzenia zasadniczego brutto do 3700 zł,
  • podniesienie minimalnego poziomu widełek płacowych w poszczególnych grupach (i tak np. grupa J w części sprzedażowej i niesprzedażowej wzrośnie o 15,6%).

Ważnym dla nas ustaleniem jest, że przeznaczone na to środki nie będą obciążać budżetu na podwyżki wynagrodzeń, które dodatkowo zostaną uruchomione od 1 sierpnia 2023 r. Oznacza to, że pracownicy, których wynagrodzenie wzrośnie w wyniku wzrostu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego lub minimalnego poziomu widełek płacowych, będą mogli być objęci podwyżkami sierpniowymi.

  • podwyżka minimalna wyniesie 250 zł brutto i obejmie nie mniej niż 50% pracowników.

Zmianę powinni odczuć szczególnie niżej zarabiający pracownicy. Dlatego zależy nam, aby środki finansowe jak najszybciej trafiły do pracowników wobec rosnących kosztów utrzymania. Nie zamykamy sobie jednocześnie drogi do dalszych rozmów o podwyżkach w roku przyszłym, w przypadku rosnącej inflacji.

Uzgodniono również liczbę osób przewidzianych do odejścia w ramach zwolnień grupowych w roku 2023. W sumie z programu tzw. „Odejść dobrowolnych” będzie mogło skorzystać maksymalnie 640 osób. Podpisane porozumienie jest zgodne z ustaleniami Umowy Społecznej, zarówno w zakresie liczby odejść, jak i wysokości dodatkowych odszkodowań w przypadku odejść dobrowolnych (za porozumieniem stron).

Nie znaleźliśmy zrozumienia u pracodawcy, aby wprowadzić powszechne podwyżki inflacyjne. Jednak udało się uzgodnić, że ze środków funduszu socjalnego zostanie uruchomione jeszcze w tym roku - a dokładnie w listopadzie, wyższe niż dotychczas świadczenie dla pracowników.

Informacje

Komisje Oddziałowe

Linki

Kontakt z nami